Menüü

Vaata ka: alkoinfo.ee / hiv.ee

Lapsevanemale

Miks noored tarvitavad uimasteid? 
  • Uimastite proovimise põhjused ei pruugi olla samad, mis tarvitamise jätkamise põhjused.
  • Enamike noorte jaoks ei ole uimastid osa nende igapäevaelust
  • Enamik keelatud uimasteid proovinud noortest ei hakka neid püsivalt tarvitama.
  • Noortega uimastitest rääkides aitab rahulik-asjalik, mitte süüdistav-hukkamõistev toon.
  • Noored on kõige haavatavamad üleminekul ühest arenguperioodist teise (näiteks lapseeast noorukiikka) ning kohanemisperioodidel (näiteks elukoha ja kooli vahetusel).

 

Mõnedki lapsevanemad kahtlustavad, et nende lapsed pruugivad alkoholi või keelatud uimasteid, aga ei tea, kuidas laste eitusest läbi murda või tarvitamisele piir panna. Paljud usuvad, et uimastitega katsetamine kuulub teismeea juurde ja „ läheb ise üle“. Kiusatus pidada lapse kahtlast olekut või kummalist käitumist murdeeas tavaliseks on suur. Tundes end lapsega suhtlemisel ebakindlalt, ei võtagi vanemad sageli midagi ette.

Tuleb silmas pidada, et normaalselt arenev teismeline ei käitu nagu hälvik, rikkudes pikema aja jooksul reegleid kodus, koolis või kusagil mujal. Kahtlemata võib lapse kasvades tulla ette suuri tülisid ja tõsisemat vastuhakku, kuid teismeline ei muutu inimesena kellekski teiseks, keda vanemad enam ära ei tunne. Kui see siiski juhtub, on tõsiselt põhjust kahtlustada, et laps pruugib regulaarselt alkoholi või keelatud uimasteid.