Menüü

Vaata ka: alkoinfo.ee / hiv.ee

Narkomüüdid

 • Inimestel on seoses keelatud  uimastitega palju vääruskumusi ja arusaamasid. Loe, kuidas asjad tegelikult on!
  Müüt: narkodiileri tunneb juba kaugelt ära.
  • Tihti arvatakse, et keelatud uimasteid müüvad kurjategija välimusega ning teistest selgelt eristuvad tegelased. Või siis hoopis asotsiaalid või filmidest nähtud värvikad pätivälimusega tüübid. Tegelikult on narkodiiler samasugune inimene nagu sina. Kõige sagedamini ostetakse uimasteid oma sõprade-tuttavate käest. Välimuse järgi ei ole tavaliselt aru saada, kes on narkodiiler. Hoolimata oma tavalisest välimusest on selline inimene kurjategija.
  Müüt: kõik mu sõbrad teavad narkootikumidest palju ja on neid proovinud.
  • Paljud arvavad, et nende sõbrad teavad narkootikumidest kõike, et sõbrad on paljusid aineid proovinud ning teavad nende mõju, et sõprade juttu võib alati uskuda ja usaldada. Tegelikult liigub narkootikumide kohta uskumatult palju valeinfot, ka nende inimeste hulgas, kes ise uimasteid kasutavad. Isegi pikaajalised tarvitajad teavad uimastitest üllatavalt vähe. Kui selle lehekülje läbi loed, tead kindlasti asjast rohkem, kui enamik su sõpru.
  Müüt: kui osta uimastit sõbra käest, saab alati puhast kraami.
  • Uimastite tootmist ja nende puhtust ei kontrolli keegi, lisaks segatakse  koguste suurendamiseks nende hulka alati igasuguseid lisaaineid, nagu näiteks laktoos, glükoos, aspiriinipulber, beebitalk, aga ka  arseen (heroiini hulgas) ning hobuse- või kaamelisõnnik hašiši hulgas. Nii ei või kunagi kindel olla, kui kange uimasti tegelikult on ja mida see täpselt sisaldab. Isegi kui diilerist sõber väidab, et on just seda partiid ise proovinud, on inimeste organismid väga erinevad ja sinu keha võib sellele uimastile hoopis teisiti reageerida.
  Müüt: uimastid tõstavad tuju ja aitavad probleemidega paremini toime tulla.
  • Narkouimas või purjuspäi võib tõepoolest tunduda, et elu on ilus ja mured lahenevad iseenesest. Kaineks saades tekib enamasti masendus ja häbitunne ning probleemid pole kuhugi kadunud, näides sageli veel hullemad kui enne.
  Müüt: Uimastisõltuvus on inimese enda vaba valik.
  • Uimastite tarvitamine võib olla inimese enda otsustada,  kuid seda mõjutavad ühiskonnas kehtivad normid ja väärtused. Uimastite järjepidev kasutamine muudab vähehaaval nii tarvitaja keha kui ajus toimuvaid keemilisi protsesse. Ühel hetkel ei ole tarvitajal tegelikult enam valikut: uimastite proovimisest alguse saanud (kuri)tarvitamine on muutunud sõltuvuseks. Sõltuvus on tõsine krooniline haigus, mida saab küll leevendada ja kontrolli all hoida, kuid mitte täielikult välja ravida.
  Müüt: Kanep ei tekita sõltuvust.
  • Paljud inimesed usuvad, et kanep on isegi tubakast vähem kahjulik ning selle kasutamine peaks olema seadusega samamoodi lubatud nagu sigaretid ja alkohol. Samas on tõestatud, et kanep siiski tekitab vaimset sõltuvust. Umbes 10% kõigist kanepi proovijatest jõuavad ka kanepisõltuvuse faasi. Kanepisuits sisaldab oluliselt rohkem vähkitekitavaid aineid kui tubakasuits. Kui tubakas rikub üksnes inimese tervist, siis kanep tekitab veel lisaks ka mäluhäireid. Mõnigi kord on pikaajalised kanepisuitsetajad ükskõiksed ja teotahtetud. Kanepi tarvitamine enne autorooli istumist on sama ohtlik kui alkoholi joomine.
  Müüt: Mul ei ole mingit sõltuvust, võin iga hetk järele jätta kui tahan.
  • Tihti inimesed usuvad, et nad võivad uimastite tarvitamise igal ajal kergesti lõpetada. Arvatakse, et väikeste koguste tarvitamine ei tekita veel probleeme. Tegelikult tekitavad paljud uimastid päris kiiresti vaimse sõltuvuse. Sellise sõltuvuse tekkimist on raske märgata ning veel raskem sellest vabaneda. Paljude uimastite tarvitamisest on loobuda palju raskem, kui näiteks suitsetamine maha jätta.
  Müüt: Nädalavahetustel peol ecstasy võtmine ei ole kahjulik.
  • Еcstasyt ostes ei ole kuidagi võimalik kindlaks teha, mida see tegelikult sisaldab, alati võib just sulle sattuda mürgiseid lisandeid sisaldav tablett. Ecstasy võib sisaldada veel näiteks ketamiini ja metamfetamiini. Ecstasy tarvitamine kurnab organismi väga, palju rohkem kui alkoholi tarvitamine, samuti on paljud uuringud näidanud, et see kahjustab püsivalt aju närvirakke. Ning ecstasy tekitab päris kiiresti vaimset sõltuvust, samuti tekib kiirelt tolerants: et mõju oleks sama, on tarvis järjest rohkem uimastit. Mõnikord tekib tarvitajal kõrge palavik, mida ei saa vältida isegi rohke vee joomisega: üleliigse vee joomisest võib hoopis tekkida suuraju turse, mis võib lõppeda surmaga.
  Müüt: Amfetamiin aitab eksamiteks õppida.
  • Mõned inimesed usuvad, et amfetamiin aitab pingelisel perioodil keskenduda, näiteks kiirel eksamiperioodil õppida. Et amfetamiin toimel kaob söögiisu ja uni, tekib mõju lahtumisel tugev kurnatus ja masendus, samuti tõsised unehäired. Kulub mitu päeva, enne kui inimene jälle endises vormis on. Kiiresti võib tekkida ka vaimne sõltuvus ning ilma ainet tarvitamata ei suudetagi enam õppida. Pealegi ei saa kunagi amfetamiini ostes kindel olla, et sa ei tarvita mürgiste lisanditega ainet. Nii võib juhtuda, et eksami asemel satud hoopis haiglasse.
  Müüt: kokaiini tarvitamine näitab, et kuulud rikaste ja ilusate hulka.
  • On tõsi, et kokaiinitarvitajate hulgas on mitmeid kuulsaid inimesi. Aga palju rohkem on kokaiinisõltlaste hulgas allakäinud, võlgadesse langenud, vargustega tegelevaid eluheidikuid ja kurjategijaid. Kindlasti ei tee triibu tõmbamine kedagi edukaks. Kui loed kokaiini ohtlikkusest ja kahjulikust mõjust, saad isegi aru miks.
  Müüt: uimastid ei ole ilmselt kuigi ohtlikud.
  • Mõni inimene arvab nii: minu sõbrad kasutavad narkootikume ja neil ei paista olevat mingeid probleeme ega tervisehäireid. Miks ei võiks ka mina proovida ja sellest puhtalt välja tulla? Tegelikult on paljud uimastitega hätta jäänud noored hiljem rääkinud, et eeskujuks olnud sõbrad polnudki suuremad uimastitarvitajad. Mõnikord lihtsalt laiatakse teemaga rohkem, et sõprade silmis popp ja eriline näida. Samuti on inimesed on erinevad: mõned jäävad ruttu sõltuvusse, teised jälle aeglasemalt. Ning alati võib juhtuda, et just sinule satub ebapuhas uimastipartii, mis viib su haiglasse.