Menüü

Vaata ka: alkoinfo.ee / hiv.ee

Opioidid

 • Opioidid on depressandid ehk rahustava toimega ained.
 • Opioidid jagunevad looduslikeks (morfiin, oopium), poolsüsteetilisteks (heroiin) ja sünteetilisteks (fentanüül).
 • Opioidide suhtes areneb tarvitajal kiiresti tolerantsus.
 • Opioidid tekitavad kõigist uimastitest kõige tugevamaid võõrutusnähtusid.
Opioidideks nimetatakse nii oopiumist pärinevaid kui ka sünteetilisi, morfiiniga sarnase struktuuri ja toimega ühendeid. Opioidid jagunevad:

 

Kõigil opioididel on sarnane toime, kuid sünteetilised opioidid ei pärine oopiumist.

Looduslik opioid on oopium, mida saadakse unimagunast (Papafer somniferum L). See sisaldab muuhulgas tugevaid valuvaigistavaid ja köhavastaseid aineid. Unimagun kasvab väga erinevates pinnase- ja ilmastikuoludes ning võib seetõttu olla üsna erineva välimusega. Taime õied võivad olla näiteks valged, roosakaspunased, violetsed; lehed rohkem või vähem lõhestunud ning värvuselt hallikasrohelised kuni rohelised.

Oopiumi ja heroiini suuremad tootmispiirkonnad on nn kuldne poolkuu (Afganistan, Pakistan ja Iraan), nn kuldne kolmnurk (Laos, Myanmar ja Tai), Mehhiko ja üha rohkem ka need Lõuna-Ameerika riigid, mis varem olid tuntud peamiselt kokaiinitootjatena. Ka endise Nõukogude Liidu lõunapoolsetes piirkondades kasvatatakse illegaalselt unimagunat.

Meditsiinis on kasutusel sünteetilised ained, mille keemiline struktuur on looduslikest opioididest (st unimagunast saadavatest ainetest) erinev, kuid toime sarnane. Nende hulka kuuluvad näiteks fentanüül, 3-metüülfentanüül, metadoon, buprenorfiin, petidiin, ketobemidoon ja teised. Viimasel ajal on need ained üsna jõuliselt tunginud illegaalsele uimastiturule ning tekitavad Eestis tõsiseid probleeme.

Tarvitamine ja selle mõju

Oopiumi enamasti suitsetatakse piibus, morfiini pikka aega süstiti, tänapäeval võetakse seda sisse ka pikendatud toimeajaga pulbritena või tablettidena. Heroiini süstitakse, suitsetatakse või tõmmatakse ninna. Moonivedelikku süstitakse. Fentanüüli ja 3-metüülfentanüüli süstitakse või  suitsetatakse.

Opioidide suhtes areneb kasutajal kiiresti tolerantsus – endise efekti saavutamiseks peab koguseid oluliselt suurendama. Lisaks tolerantsile ja vaimsele sõltuvusele tekib kiiresti ka tugev füüsiline sõltuvus. Kui aine tarvitaja organismist kaduma hakkab, tekivad rängad võõrutusnähud: suurenenud ärrituvus ja agressiivsus, unetus, palavik, higistamine, liigesevalu, kõhulahtisus ning muidugi suur iha uue annuse järele. Võõrutusnähtude eemalhoidmiseks kasutatakse lisaks mitmesuguseid retseptiravimeid. Võib juhtuda, et võõrutusnähtude tõttu kannatav inimene ei taha pöörduda arsti poole ning hangib neid ravimeid ebaseaduslikult.  Osa kuritarvitajatest võib seetõttu olla sõltuvuses ka ravimitena kasutatavatest bensodiasepiinidest.

Opioidide tarvitajad tunnevad kiiret ja tugevat naudingut. Pärast seda on inimene tavaliselt mitu tundi uimane. Üledoos võib põhjustada kooma, mis omakorda võib lõppeda surmaga. Õige koguse mõõtmist raskendavad sõltuvusega seonduv suur tung järjekordse doosi järele, aine kõikuv koostis ja kangus.

Opioidide joobe füüsilised tunnused:
 • ahenenud pupillid;
 • klaasistunud pilk;
 • raskused jalgadel püsimisega ning oht kokku vajuda;
 • aeglane pulss ja hingamine;
 • madal vererõhk. 
Opioidide joobe psüühilised tunnused:
 • ükskõiksus;
 • unisus;
 • rahulik ja hea tuju;
 • teadvuse kadumise oht;
 • valutundlikkuse vähenemine;
 • söögiisu kadumine;
 • kõnehäired. 
Opioidide lühiajaline toime

Lühiajalisel tarvitamisel tekib tugev mõnutunne ja lõõgastatus, väheneb valutundlikkus. Tarvitaja muutub tuimaks ja uniseks, söögiisu kaob, halveneb aja-ja ruumitaju, kõne muutub segaseks ja liigutused aeglustuvad. Üledoseerimise korral on võimalik kiire mürgistus, mis tekitab hingamiselundite halvatuse ja lõpeb surmaga. Üledoseerimise korral on vaja kiiresti arstiabi.

Mõju rasedatele: opioidid tungivad läbi platsentabarjääri, seega sünnivad sõltlaste lapsed samuti sõltlastena. Ka võib laps olla toitainete puuduses või arengus maha jäänud. Opioidide kasutamine raseduse ajal võib põhjustada vastsündinu väärarengut ja südamerikkeid. Võimalik on südameseiskus, mis võib tekkida 3-4 sünnijärgsel nädalal. Ööpäev pärast sündi tekivad vastsündinul võõrutusnähud, mis võivad kesta paar-kolm nädalat.

Opioidide pikaajaline toime

Pikaajaline tarvitamine kahjustab organismi immuunsüsteemi, mis suurendab hepatiiti ja HI-viirusesse nakatumise ohtu (lisaks süstalde ühiskasutamisega). Tekivad isutus ja kõhukinnisus. Tarvitamine võib mõjutada ka viljakust ning põhjustada lastetust. Samuti viib tarvitamine kiire psüühilise ja füüsilise sõltuvuseni. Sõltlane vajab üha suuremaid uimastikoguseid normaalse enesetunde saavutamiseks ning võõrutusnähtude eemalhoidmiseks.