Menüü

Vaata ka: alkoinfo.ee / hiv.ee

Rahustid ja uinutid

  • Rahusteid ja uinuteid ei tohi tarvitada arsti ettekirjutuseta.
  • Tekitavad kergesti sõltuvust.
  • Tarvitamine koos alkoholiga võib olla eluohtlik.

 

Rahustid on tugeva toimega ravimid, seepärast ei tohi neid ilma arsti ettekirjutuseta tarvitada. Rahustid tekitavad kiiresti vaimse ja füüsilise sõltuvuse.

Põhiliselt kuritarvitatavad ained kuuluvad kahte gruppi: bensodiasepiinid (diasepaam, lorasepaam) ning barbituraadid (fenobarbitaal ehk luminaal). Igal uimastina kasutataval ravimil on oma nimi: Diazepam, Diazipeks, Radetorm, Nitrozepam, Rivotril, Xanax, Imovan. Need on eri värvi ja kujuga tabletid või kapslid.

Sageli võtavad keelatud uimastite kasutajad rahusteid näiteks opioidide toime suurendamiseks või uimastite tarvitamisest tekkinud joobe tagajärgede leevendamiseks.

 Tarvitamine ja selle mõju

Rahusteid ja uinuteid kuritarvitatakse sageli koos alkoholiga, sest nii nende toime süveneb ja pikeneb. Selline kombinatsioon muudab joobest taastumise raskemaks ja võib olla eluohtlik.

Rahustid – nagu nende nimigi ütleb – muudavad inimese lõdvestunuks ja rahulikuks, tekitavad eufooriat ja leevendavad pinget. Inimene on justkui purjus ning võib käituda üsnagi ohjeldamatult. Tarvitamise järsul lõpetamisel muudab inimese närviliseks ja unetuks, samuti võivad tekkida krambid ja mäluhäired.

Rahustite joobe tunnused

Füüsilised:

  • normaalsed silmaavad, mis reageerivad valgusele aeglaselt;
  • lõdvad lihased;
  • tasakaaluhäired;
  • kõnehäired;
  • aeglased refleksid.

Psüühilised:

  • eufooria;
  • unisus.
Rahustite lühiajaline toime

Lühemaajalisel tarvitamisel tekib rahunemistunne, unisus, joobeseisund (tasakaaluhäired, kõneraskused), lihaslõtvus. Võimalik on ka agressiivne käitumine. Suuremate koguste tarvitamise korral on võimalikud teadvuse- ja hingamishäired.

Mõju rasedatele: rahustite kuritarvitamine raseduse ajal võib põhjustada väärarenguid ja sünnidefekte, veel sündimata lapse südame rütmihäireid, vastsündinul esinevaid hingamisprobleeme ja võõrutusnähte.

Rahustite pikaajaline toime

Pikaajalisel tarvitamisel võib kaduda võime ilma rahustiteta magama jääda ja võime oma tundeid juhtida. Tekivad mäluhäired, keskendumisraskused, väsimus, apaatia, ärrituvus. Tarvitaja kaotab sageli huvi elu vastu, muutub uimaseks ja loiuks. Suures koguses rahustite tarvitamine tekitab sõltuvust: inimene ei suuda enam nende tarvitamisest loobuda ning vajab uusi ja üha suuremaid koguseid.

Foto: Eesti Kohtuekspertiisi Instituut