Menüü

Vaata ka: alkoinfo.ee / hiv.ee

Veel kanepist

Kanepist, selle tarvitamisest ja lävepaku teooriast

 

Kanepitooted on Eestis ja mujalgi maailmas kõige enam levinud ja kasutatav keelatud uimasti. Kanepi legaliseerimise pooldajad armastavad sageli rõhutada, et kuna kanepitooteid kasutavad väga paljud inimesed, peaks see kasvõi juba seetõttu olema seaduslik. Samas näitab statistika selgelt, et enamus inimesi kanepitoodete tarvitamisega siiski ei tegele: nii selgub kõige värskemast 15-16. aastaste koolinoorte uimastite tarvitamise uuringust (ESPAD 2011), et kanepit on oma elu jooksul proovinud 24% õpilastest. Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise 2010. aasta uuringu andmetel ei ole oma elu jooksul kordagi kanepit proovinud keskmiselt 71% 16-64. aastastest meestest ja 88,2% naistest.

Marihuaanat kirjeldati varem kui nö „lävepaku“ uimastit, millelt suure tõenäosusega minnakse üle muudele keelatud uimastitele, näiteks kokaiinile ja heroiinile. Seaduspära see ei ole ning suurem osa marihuaanasuitsetajaid ei hakka teisi keelatud uimasteid regulaarselt tarvitama, kuigi uimasteid pooldav mõtteviis suurendab seda riski tunduvalt. Paljud uimastitarvitajad ei alusta ka mitte tingimata kanepist vaid pigem sellest, mis on lihtsamini kättesaadav. Kanep iseenesest ei tekita veel kelleski suurt soovi ka muid keelatud uimasteid proovida (nagu näiteks  soolane toit tekitab janu). Mingis mõttes on lävepakk hoopis tubakas: uuringud näitavad, et need, kellest saavad teismeliseeas regulaarsed suitsetajad, proovivad ka suurema tõenäosusega keelatud uimasteid.

Kui lisada loetellu ka teised seadusega lubatud uimastid, näeb allakäigutrepp üldjuhul välja selline:

  • a)      õlu, siider ja muud lahjad alkohoolsed joogid;
  • b)      tubakas ja kange alkohol;
  • c)      marihuaana;
  • d)     muud uimastid.

Kui arvad, et sina ei ole üks neist, kelle tee viib otsejoones alla, siis ära unusta, et mitmed sind ümbritsevad inimesed võivad olla sinust oluliselt nõrgemad ja mõjutatavamad. Võib-olla mõni sinu sõber. Võib-olla sinu vend või õde?

Uuringud näitavad, et riski suurus on otseselt seotud tarvitatud marihuaana hulgaga: mida rohkem tarvitatakse marihuaanat, seda suurema tõenäosusega minnakse üle veel kangematele uimastitele.

Kindlasti ei saa väita, et enamik marihuaanasuitsetajatest hakkab tarvitama ka muid keelatud uimasteid, kuid mida rohkem suitsetada, seda tõenäolisem see on. Samuti ei ole kuidagi võimalik ennustada, kas algaja uimastiproovija esimesest marihuaanasigaretist jääb üksnes meeldiv mälestus või on see esimene samm mälupuudulikkuse, ärevushäirete, skisofreenia ja uimastite süstimise suunas. Seda ei tasu unustada, kui ulatad sõbrale või tuttavale tema esimese marihuaana sigareti. Sina vastutad.