Küsimus
Mida teevad su kehaga E-sigaretid? Olen kuulnud, et need on palju ohutumad: Neis ei ole kemikaale, vingugaasi ega tõrva.
Vastus
Tere
Aitäh kirja eest.
E-sigarettide kohta käib palju müüte sh et nad on ohutud. E-sigarettide suitsetamisel (isegi ilma nikotiinita) satuvad organismi siiski erinevad keemilised ühendid, mis mõjutavad erinevaid organeid eelkõige kopsud ja aju. Lisaks pole veel uuritud e-sigarettide pikaajalist mõju, kuna see toode ilmus turule suhteliselt lühike aja tagasi. Ehk ei saa väita, et e-sigaretid on täiesti ohutud ning millist mõju tegelikult e-sigaretid avaldavad organismile. Rohkem infot sh müüdid saad lugeda siit: https://www.tubakainfo.ee/mis-on-sigaretis/e-sigaret/
Kuna veebileht narko.ee on pühendatud eelkõige uimastite infole, küsisin arvamust arsti käest, kes väga detailselt kirjeldab, miks e-sigaretid ei ole tervislikud (vt altpoolt).
Parimate soovidega
Julia Hristojeva
Narkomaania ja nakkushaiguste ennetamise keskus
Tervise Arengu Instituut
Tiiu Härm, arst ning tubakast loobumise nõustaja:
Tegelen 2 korda nädalas suitsetamisest (tubakast ja/või teistest nikotiinitoodete tarvitamisest) loobujatega, kes ise on motiveeritud loobuma nikotiinisõltuvusest ja halvast harjumusest. Nende toimingute nimetajaks on – nikotiin. Vahe on ainult selles, kuidas keha seda omastab – kas läbi sigaretisuitsu, e-sigareti aurupilve või, hoopiski, põske pandava nikotiinipadjakese. Tõepoolest kõige rohkem on toksilisi osiseid sigaretisuitsus, kuid e-sigareti “aurupilv” ei ole mitte kahjutu ja ohutu “veeaur”, vaid 200-300 kraadi Celsiuse juures aurustunud aerosool, milles on palju toksilisi nano-osakesi, nagu propüleenglükooli, glütserooli, raskete metallide sooli, nikotiini, vähki tekitavaid osiseid jt, mida inimene hingamisteedesse ja kopsualveoolidesse tõmbab, kus nad põhjustavad hingamisteede ahenemist, röga eritumist, kopsukoe muutusi ja vähanedavad hingamispinda. Ajapikku kujunevad kroonilised kopsuhaigused, kasvajalised protsessid jne. Lisaks manipuleerib tubakatööstus tarbijaga veel läbi täiendavate lisandite e-vedelikku või sigaretti, et maitsestada ja lõhnastada toode, isegi suitsu või aurupilve saab värvida, mis annab juurde atraktiivsust. See kõik meelitab toodet proovima ja tarvitama isegi neid, kes varem pole seda teinud… Meil puuduvad veel täpsed kaugmõjude uuringud, milleks vaja aastakümneid.
Mina kui arst nõustan tubaka tarvitajaid tubakast loobuma täielikult, olenemata kasutamise vormist, kuna selle kahjustav mõju ulatub iga organini inimese kehas. Kuid seda peaks igaüks ise tahtma, kõigepealt. Ühe kahjuliku nikotiini omastamise vormi asendamine teisega ei ole lahendus.
Abi ja toe saamiseks tuleb pöörduda perearsti või tubakast loobumise nõustaja poole, nõustamiskabinettide kontaktid vt siit: https://www.tubakainfo.ee/kontakt