Вопрос
Miks Eestis pole kanepit legaliseeritud? Riik saaks maksudena aastas pea 700-800 milj. eurot tulu. teiseks tuleksid koheselt järgi Läti ja Leedu. Väga paljud teadusasutused koos mainekate professoritega on avaldanud kirjutisi kanepi poolt.
Ответ
Tere
Oleme kursis statistikaga Eestis ja mujal maailmas ning valdkonna teaduskirjandusega, kus leidub sageli väga vastakat infot kanepi mõjudest tervisele. Leidub nii pooldajaid kui vastaseid. Meie hinnang on, et kanep on siiski psühhoaktiivne aine, mis mõjutab inimese maailma tajumist ja ka käitumist. Kui uimasti on legaalne, ei tähenda see, et see on ohutum ebaseaduslikust uimastist. Sõltuvusaine seaduslikkus tuleneb üldiselt pigem traditsioonidest, kultuurist, poliitilistest või religioossetest teguritest, mitte niivõrd selle kahjulikkusest võrreldes teiste uimastavate ainetega. Üldine tervise valdkonna lähenemine on siiski, et inimesed oleks terved, toimivad ja adekvaatsed, mitte erinevate taju muutvate ainete mõju all.
Aga kindlasti vaatab ja analüüsib Eesti tulevikus nende riikide näiteid, kes on teinud kanepi erinevate meetmete läbi kättesaadavamaks. Lähenemised ja suunad võivad teiste riikide kogemustele tuginedes aastatega riiklikult muutuda aga enne peab leidma kinnitust, et need on siiski toimivad lähenemised. Osade riikide eksperdid ja analüütikud näevad juba praegu, et osad lähenemised, mida on riikides kasutusele võetud vajaks muutmist. Osad näiteks karistusseaduse muutused aga on mõjusad ja vääriksid üle võtmist.
Hetkel kulub Eesti tervishoius ja ühiskonnas laiemalt väga palju ressurssi selleks, et tegeleda alkoholi tarvitamisest tingitud kahjudega. Alkoholi probleemid on seotud lisaks nii tarvitaja kui tema lähedaste vaimse ja füüsilise tervise probleemidega kui ka perevägivalla, liikluse ja muude õnnetusjuhtumitega. Sellise olukorraga tegelemine võtab suure hulga ühiskonna ressursi ja kindlasti ei ole riik valmis hetkel legaliseerima mõnda uut taju muutvat ainet. Meie väike riik ei saa lubada endale sellist eksperimenti. Samuti puuduvad meil hetkel ka sellises ulatuses tugistruktuurid inimestele, kes kanepi tarvitamise tulemusel vajaksid abi (ravi, nõustamine jne). Ja me näeme oma töös, et neid kanepi tarvitajaid, kes abi vajavad ja ka ise seda tunnistavad, tuleb aina juurde. Nende inimeste jaoks on loodud ka programm „VALIK“ (https://www.narko.ee/siit-saad-abi/noustamisprogramm-kanepitarvitajatele).