Menüü

Vaata ka: alkoinfo.ee / hiv.ee

Miks on uimastid ohtlikud?

  • Kõik uimastid võivad tekitada sõltuvust;
  • Uimastite mõjul võib inimese käitumine muutuda ettearvamatuks;
  • Igal uimastil on kõrvalmõjud, sageli kahjulikud ja pöördumatud.

Uimastite proovimine ei pruugi alati endaga kahjulikke tagajärgi kaasa tuua, kuid ohtlikud on nad sellegipoolest. Esimeste proovimiste kogemusest võib saada alus harjumusele ja hiljem vajadusele, mis vähehaaval muutub möödapääsmatuks. Rohkem kui pooled Eesti süstivatest uimastisõltlastest alustasid uimastite tarvitamist mingil muul viisil kui süstimine (selle kohta rohkem infot siit) – seega ei saa tegelikult kunagi kindel olla, millega lihtsalt uudishimust katsetamine lõppeda võib.

Uimastite tarvitamine võib kergesti muutuda kuritarvitamiseks, kahjustada tõsiselt tervist ja mõjutada kogu edaspidist elu. Mitmed terviseprobleemid võivad tekkida alles aastaid hiljem pärast uimastite tarvitamist.

Ka alkohol ja tubakas võivad tekitada sama tõsiseid probleeme kui keelatud uimastid. Nende mõju sõltub paljuski sellest, kes neid tarvitab ja kuidas ta seda teeb.

Uimastite mõju all võib kaduda enesekontroll ning muutuda inimese käitumine. Enamus kuritegusid on toime pandud alkoholi või keelatud uimasti mõju all, paljud õnnetused on juhtunud just uimasti mõju all olles. Samuti on uimastid tihtipeale seotud tegudega, mida hiljem on häbi või valus meenutada: kas on nende tõttu ilma jäädud parimatest sõpradest, oldud soovimatus või kaitsmata vahekorras või saadud hakkama uskumatute nõmedustega, mida kaine peaga kunagi ei teeks.

Uimastite tarvitamine ja uimast taastumine nõuab palju aega ja raha, seepärast hakkavad kannatama töö ja kool. Tekib hulgaliselt probleeme – täitmata lubadused ja kohustused, võlad, masendus ja valetamine, sõbrad keeravad selja, tõsised tülid oma perekonna ja lähedastega, sekeldused politseiga ja nii edasi. Paljud endised narkosõltlased on tunnistanud, et kahetsevad väga uimastitele raisatud aastaid.

 

Keelatud uimastite tarvitamine on alati riskantne. Ohud, mis kehtivad iga keelatud uimasti puhul, on järgmised:

  • kunagi ei saa päris kindel olla, mida tegelikult tarvitatakse, sest uimastite tootmist ei kontrolli keegi;

  • ostetud uimasti ei ole kunagi täiesti puhas ja pole teada, millega seda segatud on;

  • uimasti tegelik kangus ei ole kunagi täpselt teada. Seetõttu võib kergesti saada üledoosi;

  • toimes ei saa kindel olla ka siis, kui seda tüüpi uimastit on varem tarvitatud;

  • läbisegi tarvitamine võib olla äärmiselt ohtlik, ka keelatud uimasti ja alkoholi koos tarvitamine;

  • nõelte, süstalde ja muu süstimisvarustuse jagamisel on suur oht nakatuda näiteks HI-viirusesse, B ja C hepatiiti. Lisaks kahjustab süstimine tõsiselt veene.