Tasuta sotsiaal- ja õigusabi
Narkootikumide tarvitamisega kaasnevad sageli mitmesugused probleemid, sealhulgas seaduserikkumised ja võlad. Sellisel juhul tasub kindlasti otsida abi. Selgitame, millised on võimalused saada tasuta õigusabi ja sotsiaalteenuseid.
Riigi õigusabi
Riik aitab siis, kui majanduslik seisund ei võimalda õigusteenuse eest tasumist. Riigi õigusabi tähendab, et õigusteenuse eest maksab esialgu riik. See ei tähenda tingimata täiesti tasuta teenust. Näiteks võidakse õigusabi määramisel panna kohustus tasuda osaliselt ise või maksta õigusabikulud osaliselt või täielikult tagasi pärast kohtuvaidluse lõppu.
Kui tegemist on kriminaalmenetlusega, siis saab riigi õigusabi majanduslikust seisundist sõltumata. Oled sa kahtlustatav või süüdistatav, kriminaalasjades kaitsja osavõtt on seaduse järgi kohustuslik.
http://www.kohus.ee/et/oigusabi/riigi-oigusabi
Tasuta õigusalane nõustamine
Tasuta õigusalast nõu pakuvad mitmed erinevad organisatsioonid, kelle poole võid mure korral pöörduda:
- Portaal Jurist Aitab
HUGO.legal (HUGO OÜ) pakub koostöös justiitsministeeriumiga Eestis elavatele inimestele tasuta õigusabi. Abi saavad kõik Eestis elavad inimesed, kelle keskmine brutosissetulek jääb alla 1 700 euro. Õigusabi osutatakse väheste eranditega kõikides juriidilistes küsimustes ja kõikides vormides. - Eesti Juristide Liidu üliõpilaste õigusbüroo
Eesti Juristide Liidu üliõpilaste õigusbüroos annavad tasuta õigusabi Tartu ja Tallinna õigusteaduskondade II ja III kursuse tudengid. - Tartu Ülikooli üliõpilaste õigusbüroo
Õigusnõu annavad TÜ õigusteaduse bakalaureuseastme viimase aasta üliõpilased ja magistrandid. - SA Õigusteenuste Büroo tasuta õigusteenus
Tasuta õigusabi antakse järgmistes valdkondades: sotsiaalprobleemid, eluasemega seonduvad küsimused, töötus jm (sotsiaalhooldus- ja meditsiiniõigus, perekonnaõigus, elamu- ja muud võlaõiguslikud küsimused, rehabilitatsiooniprobleemid).
Sotsiaalabi ja toetused
Sotsiaalabi saamiseks peab inimene pöörduma elukohajärgsesse kohalikku omavalitsusse. Toimetulekutoetust on õigus saada üksi elaval isikul või perekonnal, kelle kuusissetulek jääb pärast eluasemekulude mahaarvamist alla kehtestatud toimetulekupiiri.
https://www.sm.ee/et/toimetulekutoetus-0
Tööhõivega seotud abi
Töötukassa pakub erinevaid teenuseid nii nendele, kellel on vähenenud töövõime kui ka nendele, kes on tööst ilma jäänud või tööd otsivad. Töötukassa teenuste hulka kuuluvad karjäärinõustamine, tööklubi, tööharjutus ja proovitöö, koolitused ja mobiilne nõustamine ning ka psühholoogiline nõustamine ja võlanõustamine. Edasi osatakse suunata ka sõltuvusprobleemidega inimesi.
Põhjaliku ülevaate Töötukassa poolt pakutavatest teenustest leiad siit.
Täpsema info sõltuvusnõustamise kohta leiad siit.
Ohvriabi
Kui oled langenud kuriteo ohvriks või oled kogenud vägivalda, hoolimatust või halba kohtlemist, siis on sul võimalik pöörduda ohvriabisse. Riiklikud ohvriabikeskused asuvad kõigis suuremates linnades. Ohvriabi keskustes osutame abivajajatele tasuta nõustamisteenust.
Ohvriabitöötajad on toeks ja abiks ka siis, kui sinu vastu toime pandud füüsilise, vaimse või seksuaalse vägivalla tekitaja ei ole teada. Ohvriabitöötajad pakuvad sulle emotsionaalset tuge, jagavad informatsiooni abi saamise võimaluste kohta ja juhendavad sind suhtlemisel teiste vajalike asutustega.
Ohvriabikeskusesse nõustamisele võid sa pöörduda ka anonüümselt, kuid hüvitiste ja teenuste taotlemisel on sul siiski vaja esitada oma isikuandmed. Ohvriabikeskuses tagatakse sulle konfidentsiaalsus. Juhul, kui sinu mure on vaja lahendada mitme asutusega koostöös, siis küsime sinult luba koostööpartneriga kontakti võtmiseks.
Ohvriabi töötajate kontaktid leiad sotsiaalkindlustusameti kodulehelt:
https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/ohvriabi-huvitis/ohvriabi-tootajate-kontaktandmed
Siit saad abi