Menüü

Vaata ka: alkoinfo.ee / hiv.ee

Oopium, fentanüül ja teised opioidid

Oopium

Oopiumiks nimetatakse unimaguna hangunud piimjat mahla, mida kogutakse valmimata seemnekupardesse tehtud sisselõigetest. Värvuselt on oopium pruun kuni mustjas, spetsiifilise lõhnaga vähesel määral kleepuv aine, mis sisaldab kuni 40 narkootilist ja mittenarkootilist alkaloidi. Seda on aastatuhandeid kasutatud kui eufooriat põhjustavat, valu vaigistavat, und soodustavat ja kõhulahtisuse vastast vahendit. Oopiumi suitsetatakse tavaliselt piibus, Eestis ega mujal Euroopas ei ole oopiumi tarvitamine levinud. Tähtsaim narkootiline ühend oopiumis on morfiin, mille sisaldus oopiumis võib olla vahemikus 4-21%. Lisaks morfiinile on oopiumis ka vähesel määral (kuni 3%) kodeiini.

Morfiin

Puhas morfiin on valge kristalne aine. Seda saab unimaguna kupardest mitmel moel. Näiteks võib teha neisse sisselõiked ja saada esmalt oopiumi, millest seejärel ekstraheeritakse morfiin. Morfiini võib ekstraheerida ka otse kas kupardest või kogu taimest.

Morfiin on meditsiinis kasutusel valuvaigistina. Pikka aega morfiini põhiliselt süstiti, kuid tänapäeval võetakse seda sisse ka pikendatud toimeajaga pulbrite või tablettidena, viimased võivad olla eri värvuse, suuruse ja kujuga. Illegaalselt tarvitatakse teda peamiselt veeni süstides.

Eesti narkoturul on morfiini suhteliselt harva ja see on pärit legaalsest käibest (ravimid).

Heroiin

Heroiini sünteesitakse puhtast morfiinist või tooroopiumist. Slängis kutsutakse teda mitmesuguste nimedega: hero, triip, smack, must, H, horse, tšekk, gerõts, gretska, gera, gerassim, gerik, tjažolõi, belõi. Sõltuvalt puhtuseastmest, valmistusviisist ja lisaainetest võib heroiini värvus olla valgest tumepruunini. Lõhn võib olla hapukas, kergelt äädikalõhnaga (tuntav suurema koguse puhul). Tänavatel leviv heroiin on segatud tuhksuhkru, tärklise, piimapulbri või muude sarnaste ainetega. Heroiini müüakse Eesti uimastiturul tavaliselt pulbrina fooliumisse pakitult. Pulber lahustatakse vees ja süstitakse. Heroiini on võimalik ka ninna tõmmata, kuid sel juhul on toime nõrgem ja seetõttu on selline tarvitusviis vähem levinud. Süstides algab mõju peaaegu kohe ja kestab umbes 4-6 tundi.

Eestis süstivad narkomaanid heroiini veeni, kuid paljudes maades levib heroiini suitsetamine. Suitsetamiseks mõeldud heroiini ei saa süstida, see ei lahustu vees. Suitsetamiseks raputatakse heroiin fooliumile ja kuumutatakse seda alt. Kuumutamisel muutub heroiin paksuks kollakaks suitsuks, mida hingatakse sisse. Suitsetatav heroiin on teinud heroiini tarvitamise alustamise lihtsamaks.

Heroiin tekitab kõigi narkootiliste ainetega võrreldes kõige tugevama sõltuvuse.

Moonivedelik

Unimagunakupardest saab kodusel teel valmistada heroiini sisaldavat vedelikku, mis mõjub inimese organismile nagu muudki opioidid. Slängis kutsutakse teda mitmete nimedega: moonikompott, moonitee, poppy, must, tšjornõi, rastvor, mak, kubik, kaif.

Moonivedelik on levinud peamiselt Põhja- ja Ida-Eestis, kus mõned sõltlased eelistavad seda pulbrilisest heroiinist valmistatud lahuse süstimisele. Osaliselt sõltub selle uimasti levik ka narkoturu häiretest – moonivedelikku kasutatakse heroiini ja fentanüüli aseainena. Eestis ei tarvitata moonivedelikku enam kuigivõrd, rohkem oli see levinud 80-datel ja 90-datel aastatel. Peamisteks tarvitajateks on juba staažikad uimastisõltlased. Vedelik on pruunikas ning seda süstitakse, mõju algab peaaegu kohe ja kestab kuni kuus tundi. Kuna moonivedelikku keedetakse sageli ise, sisaldab see palju igasuguseid lisaained. Sageli on need ained mürgised ja põhjustavad näiteks tõsiseid veenipõletikke.

Unimagunakuparde puru müügi- ja mõõtühik on sageli teeklaas. Ühest teeklaasitäiest peenestatud unimagunakupardest saadakse ligikaudu 10 ml moonivedelikku. Olenevalt sõltuvuse astmest võib narkomaanil kuluda päevas ka 20 ml vedelikku.

Fentanüül ja 3-metüülfentanüül

Fentanüülid on sünteetilised opioidid, mida meditsiinis kasutatakse narkoosiks ja tugevatoimelise valuvaigistina näiteks vähihaigete valuravis. Slängis kutsutakse nimedega: valge hiinlane, fenta, pärslane, pers, kitajets, apelsin. Välimuselt on tegu peeneteralise kristallilise valge pulbriga, mida süstitakse, suitsetatakse või tõmmatakse ninna. Toime on sarnane heroiiniga, kuid mõju on tugevam ja lühiaajalisem.

Illegaalsele narkoturule jõuavad fentanüülid põrandaalustest narkolaboritest. Tänaval müüakse fentanüüli ja/või metüülfentanüüli tihti heroiiniga segatuna.

Kuna annused on väga väikesed (0,015–0,030 grammi), on üleannustamise oht suur. Samuti tekitab fentanüül kiiresti väga tugevat vaimset ja füüsilist sõltuvust.