Mis on narkootikumid ja kuidas neid liigitatakse?
Kõige sagedamini kasutatakse sõltuvust tekitavate ainete kohta mõistet uimastid. Üldises mõttes on uimastid sellised ained, mis mõjutavad inimese enesetunnet, ümbritseva maailma tajumist ja käitumist.
Uimastid võivad olla nii seadusega lubatud ehk legaalsed (alkohol ja tubakas) kui ka seadusega keelatud ehk illegaalsed. Illegaalseid uimasteid nimetatakse narkootikumideks. Olemuselt on narkootikumid ained, mis on loetletud narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduses. Nende ainete omandamine, valdamine, vahendamine, tarvitamine, kasvatamine, korjamine, valmistamine, tootmine, töötlemine, pakkimine, säilitamine, hoidmine, laadimine, vedu, sisse- ja väljavedu, transiit, tasu eest või tasuta tarnimine kolmandale isikule on keelatud.
Narkootikumid on seadusega keelatud ehk illegaalsed psühhoaktiivsed ained.
Uimasteid liigitatakse nende toime, tarvitamise põhjuse ja legaalse staatuse järgi. Tänapäeval peetakse kõige ülevaatlikumaks lähenemiseks uimastite rühmitamist aine mõju järgi inimese kehale ning tajule. Sellises lähenemises on kuus peamist kategooriat – tunnetust ja taju muutva, mitme uimasti, eufooriat tekitava, pärssiva, suhtlemis- ja empaatiavõimet suurendava ja ergutava toimega ained.
Uimastite liigituse alla kuuluvad nii illegaalsed kui ka legaalsed ained. Siin veebilehel keskendutakse narkootikumidele, kuid uimastite jaotuses võib leida ka legaalseid psühhoaktiivseid aineid (nt alkohol, kofeiin, nikotiin). Uimastite liigituse seesmises ringis on näited ainete rühmade alla kuuluvatest uutest psühhoaktiivsetest ainetest.
Laadi alla narkootikumide liikide PDF-fail.
-
Tunnetust ja taju muutva toimega ained
Dissotsiatiivid
Dissotsiatiivid on olemuselt hallutsinogeenid, mille tarvitamine toob lisaks nägemise, kuulmise ja tajuga seotud mõjudele kaasa ka kehast eemaldumise tunde. Sõna dissotsiatiivne tähendab reaalsusest eemaldunud. Levinumad dissotsiatiivid on ketamiin ja PCP.
Psühhedeelikumid
Psühhedeelikumid on hallutsinogeenid. Psühhedeelikud tekitavad ainult nägemise, kuulmise või tajuga seotud pettekujutlusi. Nende ainete tarvitamine mõjutab näiteks seda, kuidas inimene tajub aega, igapäevast reaalsust ja ümbritsevat keskkonda. Levinumad psühhedeelikumid on LSD ja psilotsübiin.TALLINNA ÜLIKOOLI 1 MINUTI LOENG „KUIDAS TEKIVAD HALLUTSINATSIOONID?“
-
Mitme uimasti toimega ained
Kannabinoidid
Kannabinoidide erineva mõju tõttu inimese organismile on seda ainet raske üheselt liigitada. Kanepitooteid tarvitades muutub inimese maailmataju ja käitumine. Kannabinoidide mõju seostatakse nähtudega, nagu lõõgastustunne, eufooria, ülemeelikus, meelte suurenenud tundlikkus, söögiisu suurenemine, ajataju muutused, koordinatsiooni-ja reaktsioonivõime nõrgenemine, ängistus ja paanika. Levinum kannabinoid on taimne kanep ja kanepivaik. - Eufooriat tekitava toimega ained
-
Pärssiva toimega ained
Depressandid
Depressandid mõjutavad kesknärvisüsteemi, aeglustavad südame tööd ja hingamist. Depressandid võivad vähendada inimese keskendumisvõimet, eneseteadvust ja koordinatsiooni ning tekitavad lõdvestunud tunde. Levinud depressandid on alkohol, diasepaam, GHB/GBL. -
Suhtlemis- ja empaatiavõimet suurendava toimega ained
Empatogeenid
Empatogeenid on aineid, mis põhjustavad aju dopamiini ja serotoniini vabastamist. Need võivad suurendada ühtekuuluvus- ja empaatiatunnet, naudingut ja energiataset, kuid võivad põhjustada ka meeleolu kõikumisi, dehüdratsiooni ja depressiooni. Kõige levinum empatogeen on MDMA ehk ecstasy. -
Ergutava toimega ained
Stimulandid
Stimulandid kiirendavad informatsiooni liikumist aju ja keha vahel, tõstavad vererõhku, kiirendavad pulssi ning hingamist. Stimulantide tarvitamise järgselt kogetakse üldiselt energia ja meeleolu kasvu ning heaolutunnet. Samas võin nende tarvitamine tekitada ärevust, agressiivsust ja paranoiat. Levinud stimulandid on amfetamiinid, kokaiin, nikotiin ja kofeiin.