Menüü

Vaata ka: alkoinfo.ee / hiv.ee

LSD ja teised hallutsinogeenid

LSD

LSD ehk lüsergiidhappe dietüülamiid on tuntuim ja tugevaim hallutsinogeen. Looduslikult leidub teda tungalteras, kuid tänapäeval kasutatakse vaid sünteetilist LSD-d. Omal ajal loodi see aine ravimiks ja katsetati laialdaselt nii militaarvaldkonnas kui psühhiaatrias. Tänapäeval müüakse LSD-d illegaalselt enamasti postmarke meenutavate paberitükkidena, mida on selle aine lahusega immutatud ning mida võetakse suu kaudu (paberitükk pannakse keele alla). Võib olla ka väikeste erivärviliste ja eri kujuga tablettidena, nn mikrotablettidena. Psühhoose tekitavad annused on üliväikesed – mikrogrammides mõõdetavad (0,00002–0,0001 grammi). Slängis kutsutakse teda nimedega: trip, reis, hape, acid, ruut, naks, paber, mark, L. Joove tekib umbes poole tunni möödudes ning kestab 6-12 tundi.

LSD muudab oluliselt ümbritseva keskkonna tunnetamist, mõjutades tarvitaja taju, mõtlemist ja meeleolu. Tarvitamise tagajärgi ei ole võimalik ette näha: mõnikord nähakse huvitavate elamuste asemel õudusnägemusi. Kuna LSD mõju kestab kaua, tunnevad need inimesed tundide viisi paanikat ja kohutavat hirmu.

 Psilotsübiini ja psilotsiini sisaldavad seened

Psilotsübiin ja psilotsiin on hallutsinogeensed ained, mida sisaldavaid seeni kasvab ka Eestis. Neid seeni kasutataks tavaliselt psühhodeelilise seisundi saavutamiseks, aistingute spektri avardamiseks.

Eestis saab neid seeni looduses korjata tavaliselt septembrist novembrini. Tänapäeval püütakse üha rohkem nende nn maagiliste seente eoseid või seeneniidistikku tellida internetist, et siis tubastes tingimustes seeni ise kasvatada. Erinevad seeneliigid sisaldavad toimeaineid erinevates koguses, annused algavad ühest grammist kuivatatud seenest. Seeni süüakse kas toorelt, küpsetatult või teena. Säilitamiseks seened kuivatatakse.

Mõju on sarnane väikese koguse LSD-ga – maailm kasutaja ümber muutub. Seeni söönud inimesel võib esineda hallutsinatsioone või paanikahoogusid. Mõju kestab 4-8 tundi. Teised võimalikud sümptomid on halb enesetunne, oksendamine, suukuivus ja kontrollimatu käitumine. Et seentes võib narkootilise aine sisaldus kõikuda, on vale annustamise oht üsna suur. Samuti korjatakse pahatihti kogemata teist liiki seeni ning loodetud mõju asemel tekib tugev mürgitus.

Paljud uimastite kasutamist pooldavad inimesed arvavad, et hallutsinogeene sisaldavad seened (ja üldse kõik looduslikud uimastid) on ohutumad kui näiteks alkohol. Ometi keelustas ka tolerantse uimastipoliitika poolest tuntud Holland 2008. aasta detsembris selliste värskete seente kasvatamise ja müümise; nende kuivatamine ja kuivatatud seente müümine oli juba varem keelatud. Seda põhjusel, et:

  • Psilotsübiini sisaldavate seente mõju võib olla ettearvamatu ja viia seetõttu riskantse käitumiseni;
  • Bad trip kogemuse mõju ei ole võimalik kontrollida;
  • nii värsked kui kuivatatud seened on tervisele ühtviisi ohtlikud.

 PCP

PCP ehk fentsüklidiin on valge pulbriline aine, mis levib kapslites või lahusena ja mida tarvitatakse tavaliselt koos tubaka või marihuaanaga suitsetades. Seda tarvitatakse ka süstides, nuusutades või kapslitena neelates. Joove kestab 4-6 tundi. Tarvitajad muutuvad valu suhtes tundetuks, tekivad mõtlemishäired, meeltesegadus, meelepetted, tajuhäired, keskendumisraskused ja ärrituvus. Väheneb valutundlikkus ning moondub oma keha tajumine. Üleannustamine on võimalik ning see võib olla surmav. Kasutajal võib tekkida psüühiline sõltuvus.

Ketamiin

Ketamiin on aine, mida kasutatakse tuimastusvahendina nii inimestel kui loomadel (näiteks hobuste rahustamiseks). Illegaalsel tarvitamisel tekitab ketamiin joovet, mille toime on sarnane PCP-le koos LSD-le omaste visuaalsete efektidega, kuid nõrgema mõjuga. Tarvitamine moonutab aja- ja kohataju, tekivad meelepetted ning ebareaalsuse tunne.

Slängis kutsutakse teda nimedega: K, vitamiin K, ketakas. Välimuselt on tegu valge pulbri, tablettide või värvusetu vedelikuga, mida võetakse suu kaudu, tõmmatakse ninna või süstitakse. Mõju algab poole tunni jooksul ja kestab kuni poolteist tundi. Kõrvalnähtudena võib esineda kangestust, mälukaotust ja ajutist nägemise kaotust.

Eestis liigub ketamiin nn ecstasy-tüüpi tablettides, seega tarvitatakse seda põhiliselt tantsupidudel (klubides). Nii PCP kui ka ketamiin tekitavad agressiivsust, seepärast võib neid aineid tarvitanud inimene olla ohtlik nii endale kui teistele. Ketamiini mõju all ei tunne inimene valu ning võib ennast ja teisi tõsiselt vigastada. Tarvitajal on ainitine pilk ja liigutamisraskused, tema kõne on segane ja aeglane.

Meskaliin

Meskaliin on hallutsinogeenne aine, mis esineb mitmetes kaktuseliikides, neist tuntuim on peyote kaktus (Lophophora williamsii). Seda ainet saab valmistada ka sünteetiliselt, see on levinud ennekõike USA-s. Meskaliin tekitab LSD-ga sarnaseid hallutsinatsioone.

Eestis on olnud juhtumeid, kus meskaliini sisaldavaid kaktusi on tellitud internetist. Sünteetilist meskaliini Eestis leitud ei ole.

Foto: Eesti Kohtuekspertiisi Instituut