Ketamiin
Ametlikud nimed
Ketamiin
Tänavanimed
K, vitamiin K, ketaks
Aine tüüp
Tunnetust ja taju muutva toimega ained (dissotsiatiivid)
Ketamiini on sünteetiline hallutsinogeen, mida tarvitatakse nii inimeste kui loomade uimastamise vahendina (näiteks hobuste rahustamiseks). Ketamiini joove tekitab PCP-le ja LSD-le iseloomulikke hallutsinatsioone, kuid tema mõju on nõrgem. Tekivad moonutatud aja- ja kohataju, meelepetted ning ebareaalsusetunne.
Ketamiin on tavaliselt valge pulbri, tablettide või värvusetu vedeliku kujul. Seda võetakse suu kaudu, tõmmatakse ninna või süstitakse. Mõju algab süstides 15 sekundi jooksul, muul juhul 10-20 minuti jooksul. Toime kestab 30-90 minutit, järelmõjusid võib tunda veel kuni ööpäeva jooksul.1
Eestis tarvitatakse seda põhiliselt pidudel. Ketamiini tarvitanud inimene võib olla ohtlik endale ja teistele, kuna ta vähendab või isegi kõrvaldab valutundlikkuse. Kuna ketamiini mõju all ei tunne inimene valu, võib ta ennast ja teisi tõsiselt vigastada. Maailmast on teada juhtumeid, kus inimene on ketamiini mõju all kõndinud murtud jalaluuga kilomeetreid, kuna ta ei saanud aru, et tal oleks midagi viga.
Ketamiini tuntakse ka kui vägistamisnarkootikumi, kuna värvitut ja lõhnatut ainet on lihtne ohvrile sisse joota või sööta.
Lühiajalise ja pikaajalise tarvitamise mõju
Lühiajalise tarvitamise mõju
Ketamiin tekitab uimastijoobe järsult, see kestab umbes tunni. Tarvitaja esimene tunne on kõikehõlmav lõõgastumine, mida mõnikord kirjeldatakse kui heaolusurinat kehas. Mõned tarvitajad tunnevad, et nad justkui hõljuvad, mõned kirjeldavad seda kui kehavälist kogemust. Paljud kuulevad ja näevad hallutsinatsioone.
Ketamiini toime:
- ainitine pilk
- jäigad lihased ja liigutamisraskused
- valutunne väheneb või puudub täiesti
- aeglane ja segane kõne
- tarvitaja võib olla ärritunud, vahel ka vägivaldne
- hallutsinatsioonid
- ajutine nägemise kaotus
Pikaajalise tarvitamise mõju
Mõnedel inimestel võivad pikaajalisel tarvitamisel tekkida vägivalla- ja paanikahood. Ketamiini segatakse tihti teiste narkootikumidega, mis teeb sellega kaasnevad mõjud ettearvamatuks. Näiteks amfetamiiniga koos võib ketamiin tekitada eluohtlikke hingamis- ja vererõhuhäireid.
Kõrvalmõjud ja terviseriskid
Ketamiini võimalikud kõrvaltoimed:
- düsorientatsioon ehk segaduses olek
- unisus
- kiirenenud südamelöögisagedus
- kõrgenenud vererõhk
Tihti tuntakse peale tarvitamist iiveldust, inimene võib oksendada. Ketamiin muudab inimese uniseks ning seda tarvitanud inimene võib jääda magama, mis võib oksendamisel kaasa tuua lämbumise.
Kui aine esmane mõju on kadunud, võivad tarvitajal tekkida tugevad valud. Pikaajaline tarvitamine võib põhjustada põie ja kuseteede paksenemist ning seeläbi urineerimisraskusi. Seetõttu on mõnedel pikaajalistel ketamiinitarvitajatel tulnud põis eemaldada. Samuti seab ketamiini pikaajaline tarvitamine ohtu neerud, kuna ta vähendab metaboliiti ehk ainevahetuse efektiivsust.
Ketamiini tarvitamine suurendab tõenäosust:
- rääkimisraskusteks (tead, mida ütelda tahad, kuid ei suuda seda öelda valjusti)
- halbadeks unenägudes, õudusunenägudeks
- keskendumise vähenemiseks
- otsustusvõime puudumiseks
- hallutsinatsioonideks
- tõsisteks kõhuvaludeks (maovalu)
- põie ja kuseteede kahjustuseks, võimetuseks urineerida
- rasketeks neeruprobleemideks
- koos teiste ainetega, nt amfetamiin, kõrgeks vererõhuks
Loomkatsed on näidanud erinevaid lootekahjustusi, seega on rasedatele ketamiini tarvitamine eriti ohtlik.2
Sõltuvus ja võõrutusnähud
Ketamiini tarvitamisel võib ainest kujuneda tõsine nii füüsiline kui psüühiline sõltuvus. Sellisel juhul suurendatakse aine koguseid sama heaolutunde saavutamiseks ning ilma ainet saamata tekivad võõrutusnähud.
Ketamiini võõrutusnähud:
- kahekordne nägemine
- kuulmislangus
- südamekloppimine
- kiire hingamine
- motoorika halvenemine või kaotus
- koordinatsiooni kadumine
- depressioon
Mürgistuse tunnused ja üledoos
Ketamiinist on võimalik saada üledoos. Kahjuks ei ole võimalik öelda, kui suur kogus on organismile liig, kuna iga tarvitaja on erinev ja ketamiin reageerib erinevates organismides erinevalt. Mõned võivad juba väiksest ketamiini kogusest saada üledoosi.
Mürgistuse korral tekivad:
- südame rütmihäired (aeglustunud pulss ja südame löögisagedus)
- valu rinnus
- kõrispasm
- hingamise seiskumine
Ketamiini üleannustamise korral võib tarvitajal esineda äärmuslik uimasus, unisus või psühhoos. Täpne reaktsiooni sõltub kogusest, manustamise viisist ja sellest, kas tarvitati veel mingeid aineid (nt alkohol).
Ketamiini üledoos võib lõppeda surmaga.
1 What is ketamine? Drugs.com data sources include Micromedex®, Cerner Multum™, Wolters Kluwer™ and others (https://www.drugs.com/mtm/ketamine.html).
2 Ketamine Pregnancy and Breastfeeding Warnings. Drugs.com data sources include Micromedex®, Cerner Multum™, Wolters Kluwer™ and others. (https://www.drugs.com/pregnancy/ketamine.html)