Meskaliin

Ametlikud nimed

Meskaliin

Aine tüüp

Meskaliin ehk 3,4,5-trimetoksüfenetüülamiin on looduslik hallutsinogeen, mis esineb mitmetes kaktuseliikides, neist tuntuim on peyote kaktus (Lophophora williamsii). Kaktuse külgvõrsed kuivatakse või jahvatatakse pulbriks. Eestis on olnud juhtumeid, kus meskaliini sisaldavaid kaktusi on tellitud internetist. Meskaliini valmistatakse ka sünteetiliselt, sünteetilist meskaliini Eestis leitud ei ole.

Meskaliini võetakse alla neelates, toime kestab ligikaudu 5-12 tundi.

Lühiajalise ja pikaajalise tarvitamise mõju

Kui inimene esmakordselt tarvitab meskaliini, tekivad sageli iiveldus, oksendamine ning ärevus. Esimest paari tundi meskaliinijoovet on kirjeldatud unenäoliste, triivivate, peaaegu deliiriumitüüpi hallutsinatsioonidena. Meskaliini kohene mõju on sarnane LSD-ga, kuid mitte nii intensiivne.

Lühiajalise tarvitamise mõju:

 • pupillid ja silmaavad laienevad, pilk muutub ainitiseks
 • tugevnevad refleksid
 • väheneb koordinatsioonitaju
 • kõne muutub aeglaseks ja segaseks
 • tekib hajevilolek, letargia, uimasus, värisemine, liigutused muutuvad ebakindlaks
 • kehatemperatuuri tõus, tekkida võib palavik
 • isukaotus
 • unetus
 • tuimus
 • nõrkus
 • treemorid ehk värinad

Meskaliini tarvitamine võib olla ohtlik. Mõnedel tarvitajatell langeb vererõhk ja tekivad hingamisraskused.

Meskaliini pikaajalise tarvitamise mõjude kohta väga palju uuringuid pole, sagedasematest pikaajalistest mõjudest on teada iiveldus ja kõhuvalud.  Lisaks kestvatele tajuhäiretele võib meskaliini puhul sarnaselt teistele hallutsinogeenidele esineda flashback – korduvad pettekujutlused nädalaid, kuid või isegi aastaid hiljem, isegi kui hallutsinogeeni ei tarvitata. Eriti ohtlikuks saab see siis, kui juhtub autoroolis või mõne muu potentsiaalselt eluohtliku tegevuse juures.

Kõrvalmõjud ja terviseriskid

Lisaks iiveldusele, oksendamisele, ärevusele, paranoiale, hirmule ja emotsionaalsele ebastabiilsusele võib meskaliin tõsta vererõhku, südame löögisagedust ja kiirendada hingamist. Võib esineda ka suuremat süljeeritust, peavalu, peapööritust ja unisust. Meskaliini hallutsinatsioonid võivad põhjustada psühhootilist või suitsiidset käitumist.

Raseduse ajal meskaliini tarvitamine toob kaasa suurema riski raseduse katkemiseks. Suurem oht on enneaegseks sünnituseks, platsenta irdumiseks, lapse madalamaks sünnikaaluks ning erinevate terviseprobleemide tekkeks tema kasvamisel. Samuti on märgatud, et hallutsinogeene tarvitanud naiste lastel esineb rohkem sünnidefekte.

Sõltuvus ja võõrutusnähud

Meskaliin üldjuhul füüsilist sõltuvust ei tekita, seega ei ole meskaliini võõrutusnähte teada. Meskaliini pikaaegne tarvitaja võib jääda ainest psühholoogiliselt sõltuvaks.

Mürgistuse tunnused ja üledoos

Otseselt meskaliinist põhjustatud surmad on haruldased, suurema tõenäosusega viivad siin surmani moonutatud tajuga kaasas käivad õnnetused.

Meskaliini kõige tõsisemad kõrvaltoimed tekivad selle tarvitamise koos teiste narkootikumide või alkoholiga.

Siit saad abi