Efedriin
Ametlikud nimed
Efedriin
Aine tüüp
Ergutava toimega ained (stimulandid)
Efedriini saadakse peamiselt Ephedra taime erinevatest liikidest. Oma nime on ta saanud peamiselt Aasiast pärineva hiina ürdi efedra ehk Ephedra sinica järgi. See taim kasvab praegu kõige rohkem Mongoolia ja Hiina aladel, kuid inimkonna vanimaks psühhostimulaatoriks on efedriini nimetatud hoopis selle tõttu, et efedrat leiti praeguses Iraagis paiknevast viiskümmend tuhat aastat vanast neandertali hauast.1
Efedriini tarvitatakse ninaspreina, tablettidena, aga ka vedelal kujul. Üldjuhul tarvitatakse ainet suukaudu tablettidena, aga levinud manustamisviis on ka ninna tõmbamine ja süstimine. Efedriini on kasutusel ka ravimites.
Lühiajalise ja pikaajalise tarvitamise mõju2 3 4
Efedriini tarvitamine tõstab vererõhku, põhjustab südame rütmihäireid, mis omakorda võivad viia südameseiskumiseni. Efedriini pikaajaline tarvitamine võib põhjustada ka insulti ja krampe.
Nii nagu teisedki stimulandid, võib efedriin põhjustada unetust ja närvilisust, ärrituvust, paranoiat või agressiooni. Suuremad annused või pärast pikaajalist tarvitamist võib efedriini tarvitamine põhjustada kehakaalu langust, vererõhu tõusu, hallutsinatsioone, krampe, ajuverejookse ja tõsist ohtu südametööle, sh südamepekslemist, rütmihäireid ja vereringehäireid.
Efedriini toime:
- eufooria ja erutus
- isutus
- energiline olek ja liikumisaktiivsuse suurenemine
- väsimuse ja unisuse vähenemine
- ärrituvus
- närvilisus
- pearinglus
- peavalu
- iiveldus
- oksendamine
- võivad esineda hallutsinatsioonid
- värinad
- vererõhu tõus või langus
- südame rütmihäired
- krambid
Kõrvalmõjud ja terviseriskid
Efedriin stimuleerib aju, suurendab südame löögisagedust, tõstab vererõhku, laiendab bronhe, kiirendab ainevahetust ning tõstab keha temperatuuri.
Efedriini tarvitamine suurendab tõenäost:
- südame rütmihäireteks
- maksakahjustusteks
- insuldiks
- südame seiskuseks
- krampideks
- koomaks
Efedriini tarvitamine raseduse ajal ei ole soovitatav, kui puudub selleks otsene meditsiiniline vajadus. Aine võib kiirendada loote südame löögisagedust ja tekitada rütmihäireid. Samuti on aine vastunäidustatud kui ema vererõhk on kõrgem kui 130/80 mmHg. Rinnaga toitmine ei ole efedriini tarvitamise ajal soovitav.
Sõltuvus ja võõrutusnähud
Kuna efedriin on looduslikku päritolu, arvavad selle tarvitajad tihti, et aine on ohutum alternatiiv teistele stimulantidele. Seepärast on ka ohutunne nõrgem ning sageli ei teata, et aine põhjustab kiiresti sõltuvust.
Efedriin vähendab söögiisu, suurendab kontsentratsiooni ja vastupidavust. Seetõttu on aine mitteettenähtud moel tarvitamine üsna sage (sportlased, üliõpilased, veoautojuhid, kaalulangetajad jt).
Efedriini võõrutusnähud:
- peavalu
- iiveldus
- oksendamine
- ärrituvus
- kontrollimatu vappumine
- südame rütmihäired
- paranoia ja depressioon
Mürgistuse tunnused ja üledoos
Efedriini mürgistuse sümptomid:
- palavik
- segasusseisund
- kiire pulss
- hingamisraskused
- teadvuse kaotus
- lihaskrambid või tõmblused
- pearinglus
- hallutsinatsioonid
Üleannustamise korral on vajalik kiire arstiabi, sest efedriini üleannustamine võib põhjustada surma.
1 Harro J. Uimastite ajastu. Tartu: Ülikooli Kirjastus; 2017. 2 Tarabar A. F, Hoffman R. S, Nelson L. S, Jacoby S. Ephedrine-Induced Cardiomyopathy. Journal of Toxicology – Clinical Toxicology 2002; 41(4):544.
3 Burkhart K. Intravenous Propranolol Reverses Hypertension After Sympathomimetic Overdose: Two Case Reports. Journal of Toxicology – Clinical Toxicology 1992; 30(1):109-14.
4 Sakuragi T, Yasumoto M, Higa K, Nitahara K. Inadvertent Intravenous Administration of a High Dose of Ephedrine. Journal of Cardiothoracic and Vascular Anesthesia 2004; 18(1):121-4.