Kanep, hašiš

Ametlikud nimed

Kanep, marihuaana, hašiš

Tänavanimed

Taimne kanep - õis, savu, ganja, toss roheline
Kanepivaik - džinn, neeger
Sünteetilised kannabinoidid - spais

Aine tüüp

Kanepi kõige levinum vorm on kuivatatud kanepiõisikute saadus marihuaana (inglise keeles marijuana). Kanepitoodete toime sõltub annusest, täpsest koostisest ja toimeainete vahekorrast, aga ka tarvitaja geneetilistest iseärasustest, ootustest, meeleolust ja keskkonnast. Kanep võib mõjuda psüühikat stimuleerivalt (ergutavalt) või pärssivalt (uimastavalt) ning tekitada tajuhäireid. Seetõttu on kanepil mitme narkootilise ainegrupi tunnused.

Kanepit enamasti suitsetatakse pläruna või vesipiibu abil. Vesipiibus kasutatakse vett suitsu jahutamiseks ja filtreerimiseks. Kanepist tehakse ka jooke (tee, lassi jm) või lisatakse seda toitudesse (koogid, küpsised, kompvekid jm, nn weed edibles, space cakes). Need ainevormid kujutavad endast ohtu nii lastele, lemmikloomadele kui pahaaimamatutele inimestele, kes võivad nii tahtmatult kanepit tarvitada.1 2

Kanepi koostisesse kuulub vähemalt 85 kannabinoidi, millest tuntuim on delta-9-tetrahüdrokannabinool (THC). THC-sisaldus tarvitatavas tootes on küll korrelatsioonis saadud elamuse tugevusega, kuid paraku ka kaasnevate kahjude ja ohtude ulatusega.

Hašišiks ehk kanepivaiguks (hašš/hash, plastiliin, tükk, maroko, kivi, pigi) nimetatakse vaigusegu, mida saadakse kanepi emastaimede õisikute töötlemisel. Kuivatatud emastelt kanepitaimedelt eraldatakse mehaanilisel töötlemisel vaigunäärmed e trihhoomid, mis pressitakse koogitaoliseks massiks. Nii saadakse kanepivaik, mille värv varieerub mustast helepruunini. Tavaliselt on hašiš pressitud kangideks, mille kuju võib tootmise piirkonniti olla erinev, kusjuures mõnikord on need tähistatud ka „kaubamärgiga“. Pulbriline hašiš (kief, skuff, pollen) on Eestis vähem levinud. Hašišit suitsetatakse piibus, paberisse keeratud sigaretis või muul viisil, enamasti koos tubaka või muu „täiteseguga“.

Vaiguekstrakti, mida saadakse kanepitaime õisikute töötlemisel lahustitega, nimetatakse hašišiõliks ehk vedelaks hašišiks (ingl butane hash, hash oil, honey oil, dabs). Välimuselt on see pruunikas, tumeroheline või mustjas, männivaigu sarnane või isegi klaasja tekstuuriga. Puudulikult töödeldud vaiguekstraktil võib olla lahusti lõhn. Reeglina on sellised ekstraktid kõige kõrgema THC-sisaldusega kanepisaadused. Hašišiõli hingatakse suitsu või auru kujul suu kaudu sisse. Paarist kontsentreeritud hašišiõli kübemest piisab umbes ühe kanepisigareti mõjuga võrreldava uimastuse saamiseks. Hašišiõli lisatakse tavalisele või kanepisigaretile või tarvitatakse spetsiaalsete hašišiõli-vesipiipude või -aurustite abil.

Kanepiõlideks nimetatakse tooteid, mida saadakse kanepi kuumutamisel õlis THC eraldumise temperatuurini või pikema aja jooksul madalamal temperatuuril, mis tagab osa terpeenide säilimise. Kanepiõli kangus on väiksem kui algsaadusel, kuna õli ei kontsentreerita. Lävedoos on sõltuvalt THC sisaldusest 1 tl kuni 1 spl. Kontsentreerimata kanepiõli tarvitatakse suukaudselt alla neelates või segatuna muudesse toitudesse/jookidesse, enamasti raviotstarbel.

Tänapäeval räägitakse kanepi kasutamisest meditsiinilisel eesmärgil.  Kanep vähendab muuhulgas valu, iiveldust ja lihasspasme ning seetõttu kasutatakse kanepi põhjal valmistatud preparaate näiteks neuropaatiliste valude leevendamiseks ja refraktoorse (teistele ravimitele allumatu) epilepsia kontrolli all hoidmiseks. Meeles tuleb pidada, et selleks kasutatakse ravimeid, milles kannabinoidide sisaldus on mõõdetud ja reguleeritud. Eestis on registreeritud umbes võrdsetes kogustes THC-d ja CBD-d sisaldav hulgiskleroosiravim Sativex, kuid sellel puudub müügiluba. Seda raviotstarbelist kanepiekstrakti kasutatakse üldjuhul suuõõne spreina.3 4 5

Tänavalt ostetud või internetist tellitud kanepiõli võib sisaldada soovimatuid kõrvalaineid ja kutsuda esile mürgistuse.

  1. Kanepitooteid tarvitades muutub inimese maailmataju ja käitumine. Kanepisuitsetaja on jutukas, naerab palju ja tunneb, et tema huumorimeel on saanud tiivad. Tema aja- ja ruumitaju, mälu, keskendumisvõime, kriitikameel ning koordinatsiooni- ja reaktsioonivõime nõrgenevad. Refleksid aeglustuvad, suureneb söögiisu, eriti isu magusa järele. Suurte koguste tarvitamisel võivad tekkida tugevad tajumoonutused. Võimalikud on paanika- ja ärevushood.

    Kanepi põhilised toimed: 6

    • lõõgastustunne
    • (kerge) eufooria
    • ülemeelikus
    • meelte suurenenud tundlikkus
    • söögiisu suurenemine
    • muutunud ajataju — aja kulg näib aeglustuvat või kiirenevat
    • ängistus või paanika
    • punased, nö verd täis valgunud silmad
    • südame löögisagedus kiireneb
    • kehatemperatuur langeb
    • seedekulgla talitus aeglustub
    • kanepisuitsetamist peetakse noorukite spontaanse õhkrinna tekkimise riskiteguriks
    • juhuslikult kanepitooteid manustanud lastel on kirjeldatud koomat, vererõhu langust ja pupillide laienemist

    Väga suurtes kogustes ja sageli tarvitades võib ilmneda nn kannabinoiditekkeline iiveldussündroom (cannabinoid hyperemesis syndrome), millega kaasnevad pidev iiveldus ja oksendamine, mida tavalised oksendamisvastased ravimid ei leevenda, kuid mille vastu on mõned patsiendid saanud abi kuumast dušist.7 8

    Vaata ka videot kanepi mõjust ajule. 

  2. Pikaajalisel tarvitamisel tekib osal tarvitajatest pidev väsimus, kaob huvi ümbritseva vastu, ilmnevad keskendumisraskused ja mäluhäired ning nõrgeneb tähelepanu. Vanematel või südametervisega hädas inimestel võib kanepitoodete tarvitamine põhjustada südame töö häireid, äärmuslikel juhtudel isegi infarkti.

    Kanepi tarvitamine suurendab järgmiste tüsistuste tõenäosust:

    • Psüühiliste haiguste, nt skisofreenia avaldumine. Kanepitoodete tarvitamine võib põhjustada psühhootilisi häireid või koguni skisofreeniat inimestel, kellel on selleks eelsoodumus. Esineb mõningaid tõendeid, et skisofreenia võib kanepit suitsetavatel inimestel avalduda keskmisest mitu aastat varem. Mida nooremalt kanepi suitsetamisega alustada, seda suuremad on riskid. Kui pärast kannabinoidide tarvitamist kestab joobelaadne seisund kauem kui kuus tundi (sisse hingates manustamisel) või 24–48 tundi (süües manustamisel), tuleks kindlasti pöörduda psühhiaatrilisse kontrolli.
    • Paanikahood. Inimene tunneb, et kontroll kaob, hapnikku ei jätku, ta sureb kohe või läheb hulluks. Sageli tekib ebareaalsuse tunne. Mõnikord saavad paanikahoost alguse ärevushäired, mis vajavad juba psühhiaatrilist sekkumist. Sagedamini tekivad paanikahood juhuslikel tarvitajatel või neil, kes saavad harjumuspärasest suurema koguse THC-d.
    • Psühhoosid. Tekivad taju- ja mõtlemishäired (hallutsinatsioonid, luulud).
    • Tahtetuse sündroom. Pikka aega kanepitooteid tarvitanud inimene võib muutuda ükskõikseks ja apaatseks ega suuda millelegi pikemalt keskenduda. Ta võib küll teha tulevikuplaane, kuid ei suuda neid ellu viia. Samuti on tal raske kohaneda uute olukordadega või keerukamates situatsioonides hakkama saada. Tekivad probleemid lühimäluga: inimene ei suuda meenutada, mida hetk tagasi öeldi või mis äsja juhtus. Halveneb eneseväljendusoskus ja analüüsivõime. Tähelepanuvõime on puudulik, samuti on kehvem reaktsioonikiirus ja ajataju.
    • Õnnetusjuhtumid, eriti liiklusõnnetused. Õnnetused on seotud häiritud aja- ja ruumitajuga.
    • Kognitiivsete oskuste ja arukuse langus, noorukitel aju arenguhäired.

    Raseduse puhul läbib THC platsentabarjääri ning jõuab ema vereringe kaudu ka lapseni. Mõned uuringud näitavad, et raseduse ajal kanepitooteid tarvitanud emade lapsed on sündides väiksemad. Esineda võivad ka raseduse katkemised ja enneaegsed sünnitused. Mõned uuringud on näidanud seoseid raseduse ajal kanepi pruukimise ning laste  arengu- ja käitumishäirete (näiteks hüperaktiivsus, impulsiivsus ja puudulik tähelepanuvõime) vahel.

  3. Kuna nüüdisajal sisaldub kanepis 1970. aastatega võrreldes oluliselt rohkem psühhoaktiivset ja sõltuvust tekitavat toimeainet THC-d, on suurenenud ka mõned kanepitarvitamisega kaasnevad ohud ja riskid, sh oht jääda sõltuvusse. Eri uuringute hinnangul on oht kanepist sõltuvusse jääda 9–30 protsendil tarvitajatest.9

    Kanepi võõrutusnähud:

    • närvilisus
    • viha, agressiivsus, ärrituvus
    • unetus, väga elavad ja/või häiriva sisuga unenäod
    • rahutus
    • kaalulangus, isutus
    • depressioon
    • külmavärinad, higistamine, värisemine, peavalu või kõhuvalu
  4. Kanepi mürgistusjuhtumeid esineb harva. Dokumenteeritud juhtumeid, kus inimene oleks surnud kanepi üledoosi, ei ole teada.

    Kanepi üleannustamisest või liigsest tarbimisest võivad anda märku:

    • kiirenenud südame löögisagedus, mis suurendab infarktiriski
    • tugevad tajumoonutused
    • vaimne segadus
    • paanikahood
    • äärmuslik paranoia

    Kui kanepit tarvitatakse koos teiste ravimitega, võivad kõrvaltoimeks olla krambid, insult ja südamepekslemine. Suure CBD-sisaldusega kanepisaadused, k.a Eestis seaduslikult müüdavad nn CBD-õlid võivad SSRI-tüüpi depressiooniravimitega koos tarvitamisel põhjustada serotoniinisündroomi.

  5. Nii Eestis kui ka mujal maailmas on kanepi THC-sisaldus aastate jooksul tõusnud. Joonisel on välja toodud THC-sisaldused protsentides Eestis konfiskeeritud kanepis, mida Eesti Kohtuekspertiisi Instituut on alates 2005. aastast analüüsinud.


    Allikas: Eesti Kohtuekspertiisi Instituut (EKEI) 2005−2021

    Kanepi THC-sisaldus sõltub kasvatamise metoodikast, kasvutingimustest, taime pärilikest omadustest ja koristatud saagi käitlemisest. Kui koristatud saaki ei kuivatata, pakendata ega hoiustata õigesti, väheneb toote kvaliteet ja THC-tase märkimisväärselt. Kõrge THC-taseme saavutamiseks luuakse kanepi emastaimele spetsiaalsed kasvutingimused. Kasvatamise käigus lastakse õitsema ainult kanepi emastaim ja isastaimede õied hävitatakse enne õitsema hakkamist. Ilma isastaime õitsemiseta emastaim ei viljastu. Sellisel taimel ei ole üldse või on vaid vähesel määral seemneid ja moodustub ainult suur kanepi õisik. THC-kontsentratsioon on kõige suurem taime reproduktiivorganite juures. Taime elutsükli jooksul muutub selle keemiline koostis, kanepi kangus ja THC-sisaldus. Varase arengu faasis on taimes kõige levinum kannabidoolhape, hiljem kasvades asendab kannabidoolhappe kannabidool, mis lõppfaasis muutub THC-ks.10 11 12 13

    Kanepi THC-sisalduse suurenemist on mõjutaud maailmas järjest enam levima hakanud väikesemahulised kanepikasvatused, mille eesmärgiks on kasumi maksimeerimine. Kui vanasti puudusid kanepikasvatajatel THC-sisalduse testimise võimalused, taimed lihtsalt kasvasid ja nende kvaliteedi parendamisega ei tegeletud, siis tänapäeval on taimearetus, testimine ja kvaliteetsete emas- ja isastaimede valimine olulisel kohal.

  6. Viimasel ajal on hakanud kõikjal maailmas (sh Eestis) jõudsalt kanepiturule tulema HHC (heksahüdrokannabinool), mis on poolsünteetiline kannabinoid. HHC-d võidakse turustada nii kanepiõisikute, veipide kui ka maiustuste (nt kummikommid) ja teiste toiduainete lisandina. Seda müüakse ning tarvitatakse sageli kui mahedamat võimalust kogeda THC-le sarnast mõju. HHC-l arvatakse olevat umbes 70-80% THC tugevusest. HHC suuremad annused kutsuvad esile THC-ga sarnase eufoorilise psühhoaktiivse mõju. Teadaolevatele andmetele tuginedes ei viita miski sellele, et HHC oleks tervisele ohutum kui THC.14

    HHC on kantud narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja ning Eestis on selle käitlemine keelatud.

Barrus GD, Capogrossi LK, Cates CS, Gourdet CK, Peiper CN, Novak SP, Lefever WT, Wiley JL. Tasty THC: Promises and Challenges of Cannabis Edibles.  Methods Rep RTI Press 2016.
Boros CA1, Parsons DW, Zoanetti GD, Ketteridge D, Kennedy D. Cannabis cookies: a cause of coma. J Paediatr Child Health 1996; 32(2):194-5.
Chiew LC, Keogh S. „Hemp oil” ingestion: the dangers of alternative therapies. The Children’s Hospital at Westmead. EAPCCT kongressi ettekanne 2017.
Kanepi ja kannabinoidide meditsiiniline kasutamine. Ravimiamet. (https://www.ravimiamet.ee/kanepi-ja-kannabinoidide-meditsiiniline-kasutamine)
Sumanasekera WK, Spio K. Cannabis (Marijuana): Psychoactive Properties, Addiction, Therapeutic Uses and Toxicit. Journal of Addictive Behaviors, Therapy & Rehabilitation 2016; vol.5 – iss 2: 5-9.
Harro J. Uimastite ajastu. Tartu: Ülikooli Kirjastus; 2017.
Galli JA, Sawaya RA, Friedenberg FK. Cannabinoid Hyperemesis Syndrome. Current drug abuse reviews. 2011;4(4):241-249.
Budney AJ, Roffman R, Stephens RS, Walker D. Marijuana Dependence and Its Treatment. Addiction Science & Clinical Practice. 2007;4(1):4-16.
9 Sumanasekera WK, Spio K. Cannabis (Marijuana): Psychoactive Properties, Addiction, Therapeutic Uses and Toxicity. Journal of Addictive Behaviors, Therapy & Rehabilitation 2016; vol.5 – iss 2: 5-9.
10 Mehmedic Z, Chandra S, Slade D, Denham H, Foster S, Patel AS, Ross SA, Khan IA, ElSohly MA. Potency Trends of Delta-9-THC and Other Cannabinoids in Confiscated Cannabis Preparations from 1993 to 2008. J. Forensic Sci 2010; 55(5): 1209−1217.
11 Hall W, Swift W. NDARC Technical Report No. 74. The THC Content of Cannabis in Australia: Evidence and implications. National Drug and Alcohol Research Centre. University of New South Wales. 1999.
12 ElSohly MA,  Mehmedic Z, Foster S, Chandra S, Church JC. Changes in Cannabis Potency over the Last Two Decades (1995−2014) – Analysis of Current Data in the United States. Biol Pschiatry 2016;79(7):613−619.
13 European Drug Report 2019: Trends and Developments. EMCDDA 2019. Lisbon.
14 EMCCDA technical expert meeting on hexahydrocannabinol (HHC) and related cannabinoids. EMCDDA [Internet]. 2022. https://www.emcdda.europa.eu/news/2022/emcdda-technical-expert-meeting-hexahydrocannabinol-hhc-and-related-cannabinoids_de

Siit saad abi